Dietní potraviny nikdo nepotřebuje

02.07.2014 00:36

Módní diety většinou nemají se zdravím nic společného a dietní potraviny redukují ze všeho nejlépe vaši peněženku.

Potravinářský průmysl vítá speciální diety a nové módní mikroživiny, díky kterým může trh zaplavovat neustále novými zázračnými potravinami se speciální cenou. Pro průmysl je totiž nejziskovější polotovar z těch nejlevnějších surovin, což jsou dnes zpravidla kukuřice a sója ve stovkách variant – od koncentrovaného fruktózového sirupu až po rostlinný proteinový izolát. Levný základ se obohatí nějakou módní živinou anebo sníží o živinu, kterou se zrovna doporučuje omezovat, jako například lepek, cholesterol anebo nasycené tuky. Reklamy i výživoví poradci placení průmyslem nám pak budou desítky let radit, jak jsou například margaríny plné trans tuků zdraví prospěšné. To vše až do okamžiku, kdy zákazník přestane produkt nakupovat. Pak náhle např. Unilever zjistí, že máslo není tak špatné, a začne jej přidávat do Ramy.

Ve skutečnosti jsou dietní potraviny obvykle vysoce průmyslově upravované polotovary s nižším obsahem toho, co je zrovna považováno za nezdravé. O to více obsahují aditiv, aby se vzniklý polotovar dal vůbec jíst. V posledních letech přibývá na pultech obchodů dietních zázraků. Uvedu příklady největších dietních nesmyslů let minulých:

 

Nízkotučné jogurty plné škrobů

Mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku byly reakcí na tvrzení, že je potřeba jíst méně živočišných tuků a cholesterolu. V procesu jejich přípravy se po homogenizaci a pasterizaci ještě odstraňoval mléčný tuk a s ním i v tucích rozpustné vitamíny A a D. Naopak se běžně přidávalo sušené mléko, které obsahuje zoxidovaný cholesterol (ten, který cévám skutečně škodí). Dalším obvyklým přídavkem byly cukry a škroby – živiny, kterými se přejídáme a které se v našem těle při jejich nadbytku perfektně přeměňují na zásobní tuky. Odtučňováním mléka se snižuje obsah zdraví prospěšných mastných kyselin krátkého řetězce a např. kyseliny palmitové, která omezuje riziko vzniku inzulinové rezistence (základ diabetu) a konjugované kyseliny linolové, která významně snižuje riziko vzniku rakoviny.

Výsledkem jsou polotovary s nadbytečnými cukry a zoxidovaných cholesterolem ochuzené o zdraví prospěšné tuky a vitamíny, kterými se nikdo nenasytí a které bez dochucovadel nijak nechutnají. Tuky, které se přirozeně vyskytují v potravinách, totiž zajišťují delší sytivost a chuť! Bez nich jsme rychleji hladoví a jídlo nám ani nijak nechutná. Proto dietující neustále pojídají drobnosti a nejsou zasycení ani spokojení.

 

Dia čokoláda narvaná fruktózou
Ke správnému využití glukózy je potřeba inzulin, kterého je při diabetu nedostatek, a proto se diabetikům roky sladily polotovary fruktózou. Jenže dnes víme, že koncentrovaná fruktóza se v játrech přeměňuje na tuky a její nadbytek v dnešní průmyslové stravě stojí za zvyšujícími se počty obézních lidí a jedinců se steatózou jater. Namísto alkoholu si ji vybudovali pitím soft drinks a mléčných koktejlů s koncentrovaným kukuřičným sirupem, jehož základem je fruktóza.

 

Dietní cola, po které se tloustne lépe než po obyčejné

S cílem snižovat množství kalorií se mnohé z nezdravých nápojů namísto cukru vylepšují umělými sladidly. Ve skutečnosti neexistují studie, které by potvrzovaly, že konzumace dietních soft drink napomáhá redukci hmotnosti. Naopak se hromadí ty, jež zjišťují vyšší hmotnost při příjmu soft drinks se sladidly. Umělá sladidla podle zmíněných studií narušují kontrolu chuti k jídlu a jejich konzumenti celkově přijímají více kalorií než konzumenti stejných nápojů slazených cukrem. Jiná studie našla spojitost mezi pravidelným příjmem dietních nápojů a vyšším rizikem srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Další studie potvrdily, že aspartam snižuje inzulinovou senzitivitu více než cukr. Některé práce jeho příjem spojují s vyšším výskytem nádorových onemocnění, jako jsou leukémie a lymfomy.

 

Zajímavosti k dietování
Dietování je podle mne dodržování nesmyslných redukčních režimů (např. kapustové nebo vajíčkové diety), extrémní omezování množství jídla a jezení dietních nesmyslů namísto skutečných potravin.

Některé studie ukazují, že dietování je konzistentním prediktorem budoucího nárůstu hmotnosti.
Na dietě je obtížné zůstat dlouhodobě, protože dietování není příjemné a vede k pocitům deprivace. Přitom však žádná dočasná dieta nemůže zajistit dlouhodobý efekt.
Dietování může omezovat příjem důležitých mikroživin a výsledkem může být výživový deficit i podrážděnost.
Rychlá ztráta hmotnosti narušuje hormonální rovnováhu a vede k poplachové reakci organismu, který se bude snažit dosáhnout původního stavu. Biochemicky následuje prudký pokles hladiny leptinu, hormonu, který reguluje příjem a výdej energie a chuť k jídlu. Sníží se funkce štítné žlázy a metabolismus. Organismus zareaguje zvýšeným ukládáním zásob a hladem.


Moje doporučení
Zapomeňte na diety a dietní potraviny. Základem zdravého těla i hmotnosti jsou přirozené kvalitní potraviny a jídla z nich. To může být i pohanka, čokoláda anebo chleba s máslem. Pro zajištění zdraví nepotřebuje nikdo žádné polotovary s nápisy jako nízký obsah tuku, málo kalorií nebo cholesterolu. Jediné, co do jídla nepatří, je chemie, aditiva, zbytky léků a zbytky pesticidů. Nejzdravější potraviny jsou ty, které vyrůstají v kvalitní půdě, nejsou polévány pesticidy, jsou ze zdravě krmených a chovaných zvířat. Nikoli ze zvířat, která jsou vykrmována geneticky modifikovanou a Roundupem polévanou sójou a kukuřicí.

 

Zdroj: www.margit.cz

Mgr. Margit Slimáková, Ph.D.